Ana Sayfa Söyleşilerimiz Yılın Röpörtajı 2 Yıllar Sonra Gelen Başarı

Yılın Röpörtajı 2 Yıllar Sonra Gelen Başarı

0 1061

DSC_0186                                                                                                            DSC_0184 DSC_0185

 

Teknik direktörlerimizin gözünden, 2014 Ramazan Bayramı Turnuvası. 

Kadro Nasıl Kuruldu? Hazırlık Maçlarından Hatıralar ? Final Günü Neler Yaşandı ? Meşhur İkna Çabaları Nasıldı ?Taraftara Ne Gibi Mesajlar Verildi ?
Hepsi bu söyleşide !!!

Halkımızı zaten sizleri tanıyor ama biz bir de sporcu kimliği ile sizleri tanımak isteriz. T.D.’lerimizi bu yönüyle tanıyarak sohbetimize başlayabilir miyiz ?

A.ÜÇKARDEŞ : Sporun genellikle taraftar kimliği ile içindeyim. Yaklaşık 20-25 yıldır bayram turnuvalarının neredeyse hiçbir maçını kaçırmadım. Az da olsa Üvezli Kartalspor forması giydim.

C.F. YENİÇERİ : Ben de aynı şekilde taraftar olarak sporu takip ediyorum. Formamızı bir iki maç da olsa giymişliğim vardır. Daha önce de takımı toparlayıp turnuvalara katılmıştık. Bayram turnuvalarında teknik taktiğin yanında şampiyonluğa nasıl koşulur, bu işin raconu nedir, kendimce iyi bilmekteyim.

M.POYRAZ : Ben de diğer T.D’lerimizi gibi sporu taraftar olarak takip ediyorum. Geçmişte ben de Üvezli forması giydim. Bu yıl ki şampiyonluk benim için iyi bir tecrübe oldu.

2014 Şampiyonluğundan önce biraz eski şampiyonluklar ve Üvezli Efsanelerinden ve Üvezli isminin yanına Kartalspor isminin nasıl geldiğinden bahseder misiniz ?

C.F. YENİÇERİ : Eskilerden benim hatırladığım 93-94, sonra Şaderde iki yıl üstüste şampiyon olduk. Arada ben askerdeyken de yanılmıyorsam bir şampiyonluk var. Daha sonra bayramlar kışa denk geldiğinden biraz ara verildi. Ve tekrar yaza denk gelmesiyle turnuvalara yeniden o eski bayram turnuvası havası geldi. Üvezli Kartalspor ismi ise çok eskiden bizim köyde Kamil öğretmen diye biri vardı. Sanırım o buldu ismi. Yani geçmişi tam olarak bilinmemekte ama, zannımca duyduklarıma göre Beşiktaşlı olduğundan bu ismi bizlere miras bıraktı.

A.ÜÇKARDEŞ : Ben de biraz efsaneelrden bahsedeyim. Aklımda kalanlardan. Kaleci Harun Yeniçeri, Celal Topal, Yiğit lakabıyla İsmail Abi(Mayın), Sinan Özüduruk, Kaleci Rahmetli İsmet Odabaşı , Rahmetli Süleyman Abi(Berbat), Nihat Üçkardeş, İzmirli namıyla İbrahim Üçkardeş, İsmail Kaya, İdris Kaya. Bu efsaneler benim hatırladıklarım.

Gelelim 2014’e. Bu görevi nasıl kabul ettiniz ve nasıl T.D. oldunuz, bunları anlatır mısınız ?

A.ÜÇKARDEŞ : Geçmiş 7-8 yılda biraz ara vermiştik. Takım da iki yıldır çalışıyordu ama bir şeyler eksikti. Üvezli Kartalspor ruhu vardı bir defa bizde. Başarıyı yakalamak için elimizi taşın altına koyduk. M.POYRAZ ile birlikte takımı toplamaya başladık.

C.F. YENİÇERİ : Benim ekleyeceğim de şudur ki, camimızda biraz ümitsizlik vardı. Fakat eskilerden, takım nasıl toplanır, hangi futbolcu nasıl ikna edilir, kim nerede oynar daha verimli olur bunu biliyordum. Birlikte takımı topladık ve çalıştık. Neticede güzel bir başarı ortaya çıktı.

Bu yolda hiç zorlanacağınızı düşündünüz mü, ümitsizlik oldu mu ?

A.ÜÇKARDEŞ: Ben öyle bir duyguya hiç kapılmadım. Takımımız iki yıldır birlikte oynuyordu. Biraz takviyeyle takımı daha da iyi hale getirdik. Almanya’daki gurbetçi kardeşlerimiz de gelince kendimize güvenimiz biraz daha arttı.

C.F.YENİÇERİ : Kolay bir yol değil bu. Köyü temsil ediyorsunuz neticede. Turnuvaya hazırlık dönemi var, turnuva dönemi var, şampiyon olursan eğer bir de turnuva sonrası var. Tüm bu süreçleri iyi yönetmek gerekiyor. A.ÜÇKARDEŞ bana böyle bir şey söyleyince bir araya geldik ve takımı kurduk. Ben A.ÜÇKARDEŞ ve M.POYRAZ. Özellikle top oynayan gençlerimiz vardı. B.ÜÇKARDEŞ ve İ.ÜÇKARDEŞ. Bu kardeşlerimiz işi daha iyi bildiğinden, neden takımımız çıkmıyor, neden başarılı olamıyoruz diye üzülüyordu. Biz de hem gençleri hem de halkımızı sevindirmek için bu işe girdik. Hazırlık maçlarında takımı daha iyi gördük. Kim nerede iyi oynuyor baktık. Ve bu şekilde turnuvaya katıldık.

Bu süreçte takımı eleştirenler ve takıma destek olanlar hakkında neler söylemek istersiniz ?

Hazırlık maçlrında alınan sonuçlara göre takımı eleştirenler oldu. Bu gayet normaldi. Ama yapıcı eleştiriler bizi daha da kamçılıyordu. Seyirci ise muhteşemdi. Bu turnuvada bizim seyircimiz diğer takımların da dikkatini çekecek kadar bize destek oldu. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Hatta biz bile birbirimizi yapıcı manada eleştirdik. Hepsi değerlendirilince aklı selim ile bu başarı ortaya çıktı.

Şimdi bize şampiyon kadromuzu biraz anlatır mısınız ?

A.ÜÇKARDEŞ : Şimdi kalecimiz Murat’tan başlayalım. Sol bek İ.ÜÇKARDEŞ, sağ bek F.ÖZTÜRK, defansın ortasında S.ODABAŞI ve Ş.AKBAŞ, daha sonra K.ADANALI, özellikle Bıçkıdere Köyü’nden gelen arkadaşımız Onur Keskin ve Ercan SUBAŞI, M.ÖZTÜRK, E.GÜLEK, B.ÜÇKARDEŞ, E.BAĞLAR, YUSUF UYGUN Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsi kendine yakışır bir şekilde savaştı.

C.F. YENİÇERİ : Hazırlık maçlarında takımın iyiye gittiğini gördüm ancak özellikle üç futbolcumuzu daha çok uyarıyorduk.(Gülüyor) Onlar da çok gayret gösteriyordu. Turnuva bittiğinde ve şampiyon olduğumuzda herkes gördü ki takım A’dan Z’ye tüm kadrosuyla görevini yaptı. Ancak eklemek gerekir ki, S.ODABAŞI, Ş.AKBAŞ ve K.ADANALI’ya bizleri şaşırttığı için özellikle teşekkür ediyorum.

2014 kadrosunu kurmak için o meşhur ‘ikna çabalarından’ biraz bahseder misini ?

C.F.YENİÇERİ : Kadro tabi ki çok önemli. Ancak bu kadro kurulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Kadromuzdaki oyuncularımızın bayram turnuvası ne demek ve dere köyleri turnuvası ne demek bu kavramı bilmesi gerekiyor. Bir de şu var ki hazırlık aşamasında takım eğer kötü giderse kadro kurmak bir o kadar zorlaşıyor. Eğer sonuçlar iyi olursa bu sefer herkes arayıp yeni maçın ne zaman olacağını ya da kadroda bulunup bulunmadığını soruyor. Biraz neticeye göre de şekillleniyor desem doğru olur.

A.ÜÇKARDEŞ : Tabi takımı iki yıldır izliyorduk. İyi bir takım devraldık. Birlikte oynayan bir takım devraldık ama birkaç eksiklik vardı. Kaleciden başladık. Murat kardeşimizin arkadaşlarıyla konuşup onu ikna ettik. Teşekkür ediyorum emeği geçen herkese. Burada M.Poyraz’ın da emeği büyük. E.Bağlar ve K.Adanalı’ya da teşekkür ediyorum. Yusuf Kundak’a da teşekkür ediyorum Sinan Abi’nin oğullarını Serdar ve Salih’i takıma kazandırmak için çalıştı. Eksiklerimizi teker teker tamamladık. Herkese teşekkürler.

Turnuva olan bir bayram ile olmayan bayram arasındaki farkı anlatır mısınız ? (Turnuvaya katıldığımız bayram ile katılmadığımız bayram arasındaki fark)

C.F. YENİÇERİ : İki farklı kişi olarak cevap vereyim. Eğer taraftarsan neşe eğlence. Yensen de yenilsen de gülüp eğleniyon. Ama eğer takımdan sorumluysan işkence.(Gülüyor). Yani sorumlu olunca biraz stresli oluyor insan. Hatta başka zaman vermediği tepkileri verebiliyor. Yarı finalde Kervansaray ile oynayacağız. Ertesi gün maç var. Yatağa gece 1’de girdim. Sabah 7’de uyumuşum. 9 gibi kalkıp sahaya bakmaya gittim. Sanırım bunlar heyecanımı anlatmaya yeter.

A.ÜÇKARDEŞ : F.Yeniçeri’ye katılıyorum. Turnuva boyunca ne tarafa baksam sağ bek sol bek görüyordum.(Gülüyor) Bu bayram takımdan başka bir şey düşünmedim. Takım, saha, hava şartları hep bunlarla geçti bayram.

Sırada çalışmalar ve antrenmanlar var. Üvezli Kartalspor turnuvaya nasıl hazırlandı ? Hazırlık maçının yapıldığı yer ile turnuva sahası farklı. Bu takımı nasıl etkiledi ?

C.F. YENİÇERİ : Evet. Turnuvaya hazırlığa gelelim. M.Poyraz takımı bizden daha iyi tanıyordu. Antrenmandan yanaydı. Fakat takımı diğer iki T.D. de tanımalıydı. Bu yüzden hazırlık maçı yapalım dedik. 4 maç yaptık. İlk maç Bıçkıdere ileydi ve 4-1 kaybettik. Maçtan sonra Ali hocanın yüzü kıpkırmızıydı hiç unutmam.(Gülüşmeler) Sonra kömürlük ile oynadık ve 1-1 berabere kaldık. Takım bu maçta daha iyiydi ve takım ruhu yavaş yavaş ortaya çıkıyordu. Sonra yine Kömürlük ile maç yaptık ve 6-1 kaybettik. Bu maçta ilk yarı 1-1 bitti takım şahane. İkinci yarıya çıktı 2 3 4 5 derken ne olduğunu anlayamadık. Hakem arkadaş sağolsun takımları saymayı unutmuş. Meğer Kömürlük takımı sahaya 12 kişi çıkmış. Bu olay şaka gibi ama gerçek. Biz o maçın sadece ilk yarısını baz aldık. Son hazırlık maçımız da Darlık ileydi. Hazırlık maçlarında performansımız iyiydi. Ama turnuvalar toprak saha olunca, ilk maçlardaki puan kayıplarını %20 saha farklılığına bağlıyorum.

İlk maçlarda galibiyet gelmeyince ümitsizlik oldu mu ?

A.ÜÇKARDEŞ : Ben şampiyon olacağımızı ilk maçta anladım. Darlık maçı 3-3 bitti. Son dakikada gol yedik. Maçtan sonra baktım İ.Üçkardeş morali çok bozuk. Puan kaybını hazmedemiyor. İşte orada takımdaki azmi gördum ve bundan sonra hiçbir endişem kalmadı.

C.F. YENİÇERİ : İlk iki maçta galip gelemedik doğrudur. Ancak maçlara baktığımızda sırasıyla 3, 3, 3 ve final maçında 4 gol attık. Hücum sıkıntımız yoktu. Savunma da iyiydi. Ancak stres yapıyorduk. Rehavete düşüp gol yiyorduk. Bu acemiliği grup maçlarından sonra attık ve başarı geldi.

M.POYRAZ : Her iki T.D. abilerime katılıyorum. Skoru koruyamıyoruz diye eleştri alıyorduk. Ama biz teknik ve taktik değişikleri zamanında yaparak bu dezavantajı avantaja çevirdik ve başarı geldi. Bu değişiklikler maç içinde olduğu kadar maç dışında da oluyordu. Kargaşalı futbol oyanıyordu. Biz ise daha teknik oynuyorduk. Bazı maçlara yorgun da çıktık rakibimize göre. Sonra tüm sorunları aştık.

Finalden önceki geceyi ve o günü anlatır mısınız ?

M.POYRAZ : Herkes bilir babam Darlık Köyü’nden. Benim için duygusal bir gün oldu. (Gülüşmeler). Köyde şakasına da olsa ‘İrlandalı’ ilan edildik. Yaşımız itibari ile diğer iki T.D. abimiz kadar sakin olamıyorduk. Heyecanlıydık. İlk kez fina görüyordum. Onlar daha tecrübeliydi. Heyecanlıydım.

A.ÜÇKARDEŞ : Kervansaray’ı yendiğimiz gün şampiyon olacağımızı artık yüzde 99.9 biliyordum. Erken finaldı o maç. Burada Darlık camiası yanlış anlamasın. Ben yarı finalden sonra artık bu işi bırakmayacağımızı düşündüm.

C.F. YENİÇERİ : Yarı final akşamı maçtan sonra yağmur yağdı. Hemen bu duruma göre pozisyon aldık. Çünkü ağır saha şartları Darlık takımına daha çok yarıyordu. Üç saatlik uykuyla Kovantepe’ye gittim. Sahayı gördüm. Biraz çamurlu bir toprak saha bizim için çok zordu. Tribünler de sökülüyordu. Maçı erteleme ya da sahayı değiştirme fikri ortaya çıkabilirdi. Ama biz camia olarak kararlaştırılan yer ve saatte maçı oynamak istediğimizi bildirdik. Ne şartlarda olursa olsun, bize ağır gelse de maça çıktık ve çok şükür ki maçı aldık.

Bütün bir köyün sorumlusu olmak nasıl bir duygu ?

M.POYRAZ : Bu iş ağır bir yük. Zaten bu sebeple tek başımıza girmedik bu işe. Tek kişi olunca daha ağır oluyor. Bütün köy senden başarı bekliyor. Bazen eleştiriyor bazen övüyor. Çok farklı bir duygu. Ama yardımcı olan çok oldu. Muhtarımız çok yardımcı oldu, abilerimiz çok yardımcı oldu.

A.ÜÇKARDEŞ : Bu işte eleştiri de oluyor sevinç de. Ama içimizdeki Üvezli aşkı dedin mi her şey bitiyor. Başardıktan sonra köyde ya da köy camiasından 7 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki büyüğümüze kadar herkesin sevindiğini görünce buna değiyor. Eski futbolcularımızdan muhtarımız Ahmet Gürsu’ya ben de çok teşekkür ediyorum. Köydeki stresi yaşatmadı bize. Çok yardımcı oldu.

C.F. YENİÇERİ : Köyü temsil etmek ağır bir ifade olur. Takımı diyelim . Ama sonundaki mutluluğu görünce herkesin buna ihtiyacı olduğunu görünce tüm bu eziyetlerin iyi ki de çekilmiş olduğunu hissettim. Ben de diğer T.D. arkadaşlarımıza katılıyor ve herkese teşekkür ediyorum.

2014 Ramazan Bayramı Turnuvası hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz ?

C.F.YENİÇERİ : Ben yine iki yönlü bir cevap vereyim. Öncelikle Kervansaray’a teşekkürler. Standartları yükseltti. Sahaya tel örgüler çekilmiş, tribünler yapılmıştı. Bunlar fiziki çok güzel gelişmelerdi. Ayrıca sahaya kimse alınmadı, kargaşa çıkacak bir ortam olmadı. Bunlar turnuvanın gözle görülür iyi yönleriydi. Ancak eleştirilecek bir taraf da var ki, o da şudur, final günün olduğu gün tribünlerin sökülmesiydi. Yani Kervansaray turnuvadan elenince, kafalarında turnuva bitmişti. Keşke böyle olmasaydı. Yine de herkese teşekkürler, dediğim gibi standartları yükselttiler.

2014 Kurban Bayramında Üvezli Çayırlarında bizleri nasıl bir ortam bekliyor ?

A.ÜÇKARDEŞ : Üvezli Çayırları dillere destan. Herkes buranın ne kadar güzel olduğunu biliyor. Dere Köylerindeki dostlarımız bizden çok şey bekliyor. Çok uzun yıllardan sonra buralar yeniden şenlenecek. Çok iyi bir komite kurup çalışmamız gerekiyor. Bunu yaparken sağduyulu olmamız gerekiyor.

C.F.YENİÇERİ : Şimdi yetkililerden öğrendiğimize göre civar köylere halı sahalar yapılıyor. Hepsinin programı belli. Bu da demek oluyor ki artık daha da çıtayı yükseltiyoruz. Artık kısa bir süre sonra daha kaliteli sahalarda maç yapacağız. Bu sebeple tahminimce Üvezli Çayırlarıyla bu tür sahalarımıza nostaljik bir veda yapacağız. Zaten bunu diğer köylerdeki kardeşlerimiz de belirtiyor.

M.POYRAZ : Evet, ramazan turnuvası bitti. Kervansaray’a ben de teşekkür ediyorum. Darlık ile başlayan bu süreç Kervansaray ile devam etti. Onların özverisine hepimiz şahit olduk. Ramazan ayında oruçlu haldeyken bu çalışmaları yaptılar. Biz de onları bu konuda önce yakalamalı sonra geçmeliyiz. Çayırların avantajı büyük. Suyu var, tuvaleti var, ağaçlık alan da var. Biz iyi bir ekip kurmalıyız. 7’den 70’e herkes Üvezli için elini taşın altına koyup çalışmalı. Vaktimiz az. İnsanlara iyi bir ortam sunmalıyız.

Sponsorlar konusundaki görüşlerinizi alabilir miyiz ?

M.POYRAZ : Evet çok sağolsunlar bizlere destek olan çok oldu. Formamızı Akarspor yaptırdı. Buradan bir defa daha teşekkür ediyoruz. Mola Gözleme’ye de teşekkür ediyoruz. Muhtarımıza da çok teşekkür ediyorum bizlere neredeyse hiçbir sıkıntı yaşatmadı. Bunun dışında biz atkı ve şapka bastırarak kendi kaynaklarımızı hazırlamaya çalıştık. Bunlara herkesin sahip çıkması gerek. İleride bu tür şeyler artarak devam etmeli. Bu yükü bir kişinin yüklü bir miktar vererek çekmesindense herkesin, tüm köy halkının ufak da olsa bir katkı sağlayarak yapması tabi daha hoş. Ama bir kez daha söylüyorum, maddi manevi katkısı olan herkese çok teşekkür ederiz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı, taraftara mesajlarımız ne yönde ?

M.POYRAZ : Taraftar tabi çok önemli. Bu turnuvada en çok taraftar bizdeydi. İyi günde kötü günde bizleri desteklesinler. Sonuçta bu bir keyif alınacak bir şey. Sağduyulu olmalarını rica ediyorum.

C.F.YENİÇERİ : Ben de M.Poyraz’a katılıyorum. Artık turnuva bitti. Yenilerine bakıyoruz. Bu süreçte herkes birbirine saygı göstermeli. Özellikle rakiplerimiz için dikkatli cümleler kullanmalıyız. Hepsi bizim arkadaşımız, akrabamız.

Bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

A.ÜÇKARDEŞ, C.F. YENİÇERİ, M.POYRAZ : Biz de teşekkür ederiz bu söyleşi için.

 Not: Bu röportaj www.uvezlikoyu.net tarafından hazırlanıp sunulmuştur

Yorum yok

Yanıtla