Ana Sayfa Söyleşilerimiz www.uvezlikoyu.net olarak bir yeniliğe daha imza atmanın sevinci içerisindeyiz.

www.uvezlikoyu.net olarak bir yeniliğe daha imza atmanın sevinci içerisindeyiz.

0 913

20140812_122323 20140812_122312 20140812_122259

 

www.uvezlikoyu.net olarak bir yeniliğe daha imza atmanın sevinci içerisindeyiz. Bundan böyle kabul etmeleri halinde, köyümüzün farklı simalarını derneğimize davet edip onlarla söyleşi yapmaya gayret edeceğiz. Bundan amacımız hem daha iyi iletişim halinde olmak hem de lazım olan durumlarda insanımıza kimlerle temasa geçebileceği konusunda bilgi vermek. Ayrıca sitemize de bir renk katmış olacağımıza inanıyoruz. İlk söyleşimizi dernek başkanımız İbrahim Avcı Bey ile yapmış bulunmaktayız. Kendisinin çok ilginç tespitleri var. Sözü daha fazla uzatmadan söyleşimize geçiyoruz.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız ?

1971 Şile Üvezli Köyünde doğdum. 5-6 yaşlarında Babamın işinden dolayı İstanbul’a geldik. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da bitirdim. Daha sonra çeşitli işlerde çalışıp askere gittim. Sonrasında bir müddet tekstil sektöründe çalışıp Türk Hava Yolları’nda teknisyen olarak iş hayatımı devam ettirdim. 19 yıldır THY bünyesindeyim. Evli ve iki çocuk babasıyım. Köyümüzü ve köylümüzü sevdiğimizden dernek bünyesindeyiz.

Derneğin Öneminden Bahsedebilir Misiniz ?

Derneğin önemi büyük. Aslında bugune kadar içerisinde hep oyun oynanan ve boşa vakit geçirilen bir yer olarak algılandı fakat hiç bilinmeyen yönleri de var derneğimizin. Hemşerilerimiz ekseriyet olarak Üvezli, Üsküdar ve Ümraniye’de oturuyorlar. Köyümüzden sonraki, İstanbul’da adeta bir Küçük Üvezli sayılabilir derneğimiz. İstanbul’da işi olanın uğrayabileceği, çantasını-eşyasını emanet bırakabileceği bir yer. Köye dönerken eğer dönüş saatine daha zaman varsa uğrayıp bir çay içebileceği , sohbet edebileceği bir yer. Ayrıca çok rahat bir şekilde misafirini çağırabileceği bir yer. Sosyal bir ortam neticede burası. Buradaki çevre sayesinde birçok insanımız kendisine iş de bulabilmiştir. Birlikte de vakit geçirebilmiştir. Bu bakımdan tekrar söyleyebilirim ki derneğimiz adeta ikinci bir Üvezli Köyü.

Üvezli Derneğinde Yönetici Olmaya Nasıl Karar Verdiniz ?

Aslında geçmişte kısa bir dönem de olsa burada yöneticilik yapmıştım. Tabi gelinen noktada dernekçikilik zor. Atalar ‘dernekçinin parası pul, karısı dul olur’ demişler. Ciddi bir şekilde emek ve mesai ister bu iş. Sorumluluk ister. Bu yüzden de insanlar bu konuya çok da sıcak bakmıyorlar. Bunu biliyoruz. Hatta önceki yönetim de bu işten ciddi bir şekilde maddi menavi zarar gördü. Hizmet etmek gayesiyle yola çıkıp da zarar görmek hiç de hoş bir şey değil aslında. Eskiden de derneği takip ettiğimizden buralara gelip gittiğimizden dernek ve derneğin önemini biliyorduk. Bnudan önceki yönetim artık devam etmeme kararı alınca biz de kendimizce arayışlara girdik. Büyüklerimizle ve bu işi daha öncelerde yapanlarla görüşüp, gelin derneği sahiplenin dedik. Onlar iş, sağlık ve çeşitli sebeplerle bu işi yapamayacaklarını ancak kabul edilmesi durumunda bizlere yardımcı olacağını söylediler. Normalde bizim burada yöneticilik yapma fikrimiz yoktu ama tekliflerden sonra böyle bir durum ortaya çıktı. Bu sorumluluk bize kalmış oldu. Biz de kendi gerçeğimize bakarak, belli bir olgunluğa eriştiğimizi düşünerek elimizi taşın altına koyalım, köyümüze hizmet edelim, belli bir müddet kendimizi bu işe vakfedelim dedik. Bu şekilde derneğe yönetici olduk.

Sorumluluk Sahibi Olmak Nasıl Bir Duygu ?

İnsan önce kendisinin sorumlusu olmalı. Zaten hal böyle olunca çevreye karşı da sorumlu olabililiyor. Sorumluluk tabi, ailevi değerler ve çevre faktörüyle çok örtüşüyor. Alınan eğitim burada büyük önem arz ediyor. Saygının olmadığı bir yerde ne sevgi ne paylaşma ne de uyum olur.

İlklerden bahsetmişken siz dereköylerinden ilk kurulan dernek olmanın yanı sıra yine ilk defa dernek yönetiminde hanımlar komisyonu kurdunuz. Bu süreç nasıl oluştu?

Evet, biz kadınıyla genciyle ve yetişkiniyle bir bütünüz. Köyümüz için el birliğiyle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunun için özellikle kadınlarımızın ortaya koyduğu emeklerini yoksayamayız. Bu yüzden kongremizde artık bir bayan yöneticiyi ekibe katarak hanımlar komisyonu oluşsun istedik. Bu hanımlar komisyonu başkanımızı belirlerken de hem aslen köylümüz olan hem de yerel halkı iyi tanıyan hem eğitimli olan ve toplumsal duyarlılığı yüksek olan tecrübeli bir hanım kardeşimizi seçtik. Ve nitekim de köyü için çalışmak isteyipte yeterli zaman bulamayan kadınlarımız şimdi derneğimize üye oluyor ve okuyan kızlarımıza destek oluyor. Bir yandan da geleneksel kır şenliğimiz gibi büyük organizasyonlara imza atıyor. Ailelerimizin ve çocuklarımızın kaynaşması için büyük çaba gösteriyor. Eminim önümüzdeki günlerde kadınlarımıza ve ailelerimize yönelik bambaşka projeler bizleri bekliyor…

Üvezli Derneğinde Yöneticilik Yapmanın Rahat ve Zor Yönleri Nelerdir ?

Önce rahat yönlerinden başlayayım. Köyümüz derneğimize yakın olduğundan, köyümüze ulaşmak ve orada olmamız gereken zamanlarda orada bulunmak kolay. Ayrıca bizler de köyümüzde doğup büyüdüğümüzden hemen hemen herkesi tanıyoruz. Köy ya da dernekte yabancı olmadığından, genellikle kendi insanımız olduğundan meramımızı anlatmak kolay oluyor. Zor yönlerine gelince, derneğin öneminden yukarıda bahsettim. Bu derneği ayakta tutabilmek zor, insanların buraya sahip çıkması gerekiyor. Bu konuda biraz zorlanıyoruz. Derneğe geliş-gidişler azalıyor. Burada yapacağı şeyleri insanlar artık sosyal medyada, evlerinde yapıyor. Daha sonra aidatlar da çok gecikiyor. Yıl sonu itibari ile birçok alacağımız birikiyor. Kimseye tek tek gidip de lütfen aidatını öde demek istemiyoruz. Bu konuda insanlar bazen bizleri çok zorluyor. Maddi güç olmadan hiçbir şey olamayacağı gibi, güzel projelere de imza atamıyoruz. Bu disiplini insanımıza kazandırabilirsek çok daha ileriye gidebiliriz.

Üvezli Derneği Geçmişte Büyük İşler Yaptı. Yakın Şehirlerdeki Cami Gezileri, Artvin Berta Gezisi, Bahar Şenlikleri, Bayram Turnuvaları, Tarihimizi Anlatan Tiyatro Akla Gelen İlk Faaliyetler. Bu Yüzden Dernekten Beklenti Büyük. Siz Bunları Karşılayacağınızı Düşünüyor Musunuz, Projeler Var Mı ?

Üvezli Derneği, civar köyler olarak bilinen Dere Köyleri içerisinde ilk kurulan dernek. Bu yönüyle örnek ve çok köklü bir dernek. Geçmişte birçok sosyal ve kültürel proje gerçekleştirdi. Biz bunların artarak devam etmesini istiyoruz. Buna ek olarak bugün, özellikle gençlerimize sahip çıkıyor, takip ediyor ve dertlerini dinlemeye çalışıyoruz. Gücümüz yettiğince kızlarımıza burs vermeye çalışıyoruz. Ama tüm buları yapmak çok zor. Çünkü büyük maddi güç istiyor. Derneğimiz maalesef eski ekonomik gücünde değil. Eskiden, Ramazan ayında yaklaşık 7 aylık kira çıkardı. Dernek daha dolu olduğundan geliri yüksekti. Köye olan göç henüz başlamadığından daha yoğundu. Şimdi ise gelirleri çok düştü. Daha da düşüyor. Hayırsever yakınlarımızın büyük yardımları olmazsa ayakta kalması çok zor. Bizim daha mutlu olabilmemiz için maddi kaynaklar üretmemiz gerekmektedir. İnsanımıza baktığımızda gelirini genel olarak orman, ekim-mera ve hayvancılıktan sağlar. Ormanın durumu belli. Bugün kimse artık ekim de yapmıyor. Meralar ve ekim alanları bomboş. Sadece yakınlarına yetecek kadar hobi amaçlı kullanılıyor tarlalar. En kısa ve karlı olarak elimizde hayvanclığı görüyorum ben. Bunun için iyi bir araştırma yaptık. En uygun koşulları, bu işi yapan yeklilerden tutun birçok kişiye sorduk. Yakın gelecekte değişen kanunlar da olacak. Nasıl ki mezarlıklar konusunda insanımız pozisyon aldıysa, köy hayatı ve köy ekonomisinde de pozisyon almalı. Ama burada birbirine güven çok önemli. Sevgimiz, akrabalık ilişkilerimiz bazı şeylere yetmiyor. Daha profosyönel ve pratik olmalıyız. Aksi halde insanımız elinde kalan birazcık toprağını da satacak, fakirleşeceğiz ve yabancılaşacağız. Köyümüze kurulan villaya bekçi ya da hizmetçi olmamalı insanımız. Çok kısa bir süre içerisinde birbirimize destek olmalı, güvenmeli ve çalışmalıyız. Buradan projeye katkıda bulunmak isteyenlere de sesleniyorum, köyümüze hep birlikte sahip çıkalım.

İnsanımız Göç Ettiği Yerlerden Neredeyse Koptu. Artvin, Berta ve Ahıska Yöresine Bir Gezi Programı Gündeminizde Var Mı ?

Aslında birçok kültürel ve sosyal projelerimiz var. İnsanımızın yeni yerler görmek, gezmek, eğlenmek ve mutlu olmak hakkıdır diye düşünüyorum. Fakat bu tür projeleri hayata geçirmek için zaman, maddi güç ve emek gerekli. Gelecekte inşallah bu tür faaliyetler yapacağımızı düşünüyorum.

Biraz Da Gençler Diyelim. Üvezli Derneği Başkanı Olarak Gençlerimize Neler Söylemek İstersiniz ?

Gençlerimiz, yani alttan gelen jenerasyon bizden daha donanımlı. Daha eğitimli. Her ne kadar birlikte olsak da aramızda bir kültür farkı var. Biz gençlerimizi daha da donanımlı görmek istiyoruz. Daha şuurlu görmek istiyoruz. Gençerimizin köyümüze hizmetten anladığı iftarda masa-sandalye taşımak olmamalı. Daha yön verici donanıma sahip olmalılar. Bu yüzden okumaları çok önemli. Yabancı dil konuşabilmeleri çok önemli. Şimdi lokal bazen yanlış tanınsa da, sadece oyun oynanan yer olarak bilinse de aslında öyle değil. Biz burada gençlerimizi sıkı takip ediyor, çevrelerini kontrol ediyoruz. Yeri geldiğinde abi, yeri geldiğinde arkadaş oluyoruz. Misalen her Cumartesi Ömerli’de futbol oynuyoruz İstanbul’daki ve Köyümüzdeki gençlerimizle. İmkan dahilinde kızlarımıza burs vermeye çalışıyoruz. Her şey onların geleceği için. Gelecekte bu görevi onlar üstlenecekler. Bu sebeple kendilerini iyi yetiştirmelerini ve her zaman kendilerine yakışanı yapmalarını istiyoruz.

Üvezli Camiasının En Olumlu Özelliği ile Geliştirmesi Gereken Özellikleri Nelerdir ?

Bizim en güzel özelliğimiz aynı köylü oluşumuz, akraba oluşumuz ve zaman içerisinde sorunlarımız aşabilmemiz güzel özelliklerimizden. Birbirimizi seviyor, çabuk kaynaşıyor ve paylaşıyoruz. Ancak bunun yanında bazen olumsuz düşünebiliyoruz. Geçmişten gelen İstanbullu-Köylü ayrıştırması olabiliyor. Halbuki aynı köyün ve aynı amacın insanlarıyız. Bundan faydalanan da olabiliyor, bunu yıkmalıyız. Buna ilave olarak çok dedikodu yapıyor ve iş çalışmaya, bir şeyler ortaya koymaya gelince çok bahane üretiyoruz. Yaşam kalitemizin artması için bu tür şeyleri daha iyi düşünmemiz ve çalışmamız gerekir.

Sohbetimizde Yavaş Yavaş Sona Yaklaşıyoruz. Eklemek İstedikleriniz Var Mı ?

Aslında bu konuda söylenecek çok şey var. Ama ben birkaçından bahsedeyim. Maalesef bizim camiamızda büyük iletişim eksikliğimiz var. Bunu bir an evvel gidermeliyiz. Karşılıklı olarak meramımızı anlatabilecek, birbirimize destek olabilecek bir ortam yaratmalıyız. Hizmet yarışında bilikte hareket etmeliyiz. Bize yine bizden fayda var. Hep birlikte süreçlerimizi yönetip mutluluklarımızı arttırmalıyız. Burada kazanacak olan ya da tersi durumda kaybedecek olan yine biziz. Dernek olarak bir buna her zaman açığız.

Son Soru. Daha Doğrusu Sorular. Röportaj Projemizi Nasıl Buldunuz, Bundan Sonraki Tüm Röportajları İlk Okuyanlardan Biri Olacağınıza Buradan Söz Verir Misiniz ve Sitemiz Hakkında Neler Söylersiniz ?

Proje için sizlere teşekkür ederim. Köyümüzün farklı değerlerini bir ataya getiren bir proje. İnsanımız hangi konuda kime gitmek gerektiğini bu proje sayesinde daha iyi bilebilir. Ben bundan sonraki söyleşileri de okuyacağıma söz veriyorum. Siteye gelince. Köyümüzün bir internet sitesi var. Burada köyümüzle alakalı çeşitli paylaşımlar yapılıyor ve insanlarımızla alakalı haberler yapılıyor. Ancak siteden gerektiği kadar faydalanamıyoruz. Siteyi daha da işlevsel hale getirmeliyiz. Aynı zamanda köyümüzün facebook vb. Paylaşım sitelerinde de sayfdası var. Ancak önceliği internet sitesine vermeliyiz. Adresimiz de www.uvezlikoyu.net şeklindedir. Daha önce de söylediğim gibi, iletişim eksikliğini bu şekilde azaltabiliriz.

 

 

 

Bizlere Vakit Ayırdığınız İçin Teşekkür Eder ve Muvaffakiyetler Dileriz.

Ben de hem şahsım hem de dernek adına teşekkür ederim.                                                                                                                                                       Not: Bu röportaj www.uvezlikoyu.net tarafından hazırlanıp sunulmuştur

 

 

Yorum yok

Yanıtla