Ana Sayfa Güncel Haber Şile Gündem Haberinde Kır Şenliğimizden Bahsetti.

Şile Gündem Haberinde Kır Şenliğimizden Bahsetti.

0 1205

5 Haziran Babalar günü Üvezli köyünde bir başka kutlandı. Bu yıl ilki gerçekleştirilen ve her yıl geleneksel olarak düzenlenmesi düşünülen ŞİLE GELENEKSEL KIR ŞENLİĞİ büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

Şile Üvezli Köyü Derneği hanımlar komisyonu ve Şile Gönüllüleri öncülüğünde yapılan organizasyon programı mehteran dinletisi ile başladı.
Programa Şile Belediye Başkanı Can TABAKOĞLU, başkan yardımcısı M.Turan TEMEL, Şile Milli Eğitim Müdürü Harun DİZİEĞRİ, Şile halk eğitim müdürü Nilgün SÖNMEZ, bazı meclis üyeleri
muhtarlar ve dernek başkanları da katıldılar.
Ardından selamlama konuşmalarına geçildi ve
Programın açılış konuşmasını Şile Üvezli Köyü Avcılık Atıcılık Tanıtma ve Dayanışma Derneği hanımlar komisyonu başkanı ve Şile Gönüllüleri Platformu kurucusu Sema ODABAŞI yaptı.
Şenliğin öncelikle Şile’de birlik ve beraberliğin örnek bir çalışması olduğunu vurgulayan ODABAŞI, yöremizin daha çok tanınmasına imkan sağlayan unsurlarına Şile bezi, keşkek yemeği, pişi ikramı ve Üvez ağacı motifi gibi önem verildiğini ve gelecek nesillere miras kalacak bir kır şenliği organizasyonu olmasına dikkat ettiklerini belirtti.
Odabaşı’nın ardından kürsüye gelen Şile Belediye Başkanı Can TABAKOĞLU konuşmalarında Şile ilçesinin doğal güzellikleri olduğu kadar sosyal olarak da güzellikleri olduğunu, başta yöremizin kadınları olmak üzere bu sosyalleşmenin başında geleneksel kır şenliği organizasyonu gibi çalışmaların çoğaltılması gerektiğini ifade etti.
Tabakoğlu ayrıca Şile bezi el nakışı işleme yarışmasında kullanılan üvez ağacı motifi gibi bütünleyici simgelerin diğer köylerde de öne çıkarılarak toplumsal birlik ve beraberliğimizin kültürel anlamda sağlanmasının önemine değindi.
Başkan içeriği ile yöremizde farkındalık sağlayan ve Şile Üvezli köyü kadınları tarafından organize edilen bu önemli organizasyonda başta Şile Gönüllüleri Başkanı Sema ODABAŞI ve organizasyon komitesi ile Şile Üvezli Köyü Dernek Başkanı İbrahim AVCI ve Üvezli KöyüMuhtarı Ahmet GÜRSU’ya teşekkür ederken, dere köyleri, Şile merkez, Ağva, Üsküdar, Ümraniye, Gebze
ve Artvin Berta’dan katılarak bu organizasyona destek veren tüm Şile gönüllüsü ailelere ayrı ayrı teşekkür etti.
Selamlama konuşmalarının ardından Üvezli köyü hocalarından İsmet ÖZTÜRK Kur’an-ı Kerim okudu ve beraberce dualar edildi. Ardından Şile Bezi el nakışı işleme yarışması için Jüri oluşturuldu.
Jüri heyeti Şile Bezi Derneği Başkanı Gülsar Sarı ve yardımcıları nakış işleme hocaları Yasemin Selak ve Dilek Gümrah’dan oluştu.
Yarışmaya katılan 15 bayandan Birsen ÇINAR (kızılcaköyü), Esma KÖKSALAN (bıçkıdere köyü) ve Emine ARSLAN (kömürlük köyü) dereceye girdiler.
Kazananlara ödüllerini dernek kadınlar komisyonu başkanı Sema ODABAŞI, HEM Müdürü Nilgün SÖNMEZ ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun DİZİEĞRİ takdim ettiler.
Pişi ve keşkek ikramı için programa yarım saat ara verildi. Verilen aranın ardından Şile Üvezli köyünün büyüklerinden emekli müftü İbrahim ODABAŞI tarafından yemek duası yapıldı. Akabinde iki güçlü ses, ÇAĞDAŞ ve GÜLAY AKAY konuk olarak sahne aldılar.
Başta organizasyon komitesini oluşturan
Üvezlili kadınların büyük bir başarıya imza atarak Şile’ye kattıkları bu renkli organizasyona Şile Belediyesi, TROYA Bilişim, AKAR Yapı, MOLA Gözleme Evi ve Dudullu Dayanıklı
Tüketim Malzemeleri sponsor desteği sağladılar.
Bizler de ŞİLE GÜNDEM ailesi olarak “7’den 77’ye Herkes Üvezli’de” sloganıyla Şile Geleneksel Kır Şenliğini başlatan ve Şile gönüllüsü aileleri kır şenliğinde buluşturan Üvezli Köyü Hanımlarına destek veriyor ve emek veren herkese teşekkür ediyoruz.

 

 

Haberinde bizden bahsetti…

 

Yorum yok

Yanıtla